HÍREK

Június 23.: Nemzetközi Olimpiai Nap

2019-06-23

Június 23.: Nemzetközi Olimpiai Nap

Klubunk sportolói az olimpiákon 33 aranyérmet nyertek.

Június 23-án ünnepeljük a Nemzetközi Olimpia Napot, amikor világszerte a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 1894-es megalakulására emlékeznek. A szervezet központjában, Lausanne-ban az elmúlt esztendőben ünnepséget is szerveztek az alapítás 125. évfordulója alkalmából.

1894. június 23-án alakult meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), Pierre de Coubertin francia báró irányításával, ami a modernkori olimpiai mozgalom születésének a napja is egyben. A 16 alapító között szerepelt a magyar, egri reáliskolai igazgató Kemény Ferenc is, aki a hazai olimpiai mozgalom első úttörője, és a Magyar Olimpiai Bizottság alapító titkára volt, az elnök Berzeviczy Albert mellett.

A NOB 1948. januárjában hagyta jóvá a Nemzetközi Olimpiai Nap ötletét, ami a szervezet megszületéséről emlékezik meg, s amely az olimpiai mozgalom egyfajta „születésnapja" is egyben.

A Magyar Olimpiai Bizottságot (MOB) a világon a hatodik nemzeti ötkarikás szervezetként alapították 1895. december 19-én. A NOB-nak ma 206 tagországa van.

Klubunk sportolói az olimpiákon 33 arany-, 28 ezüst- és 24 bronzérmet nyertek, s ezzel - ha lenne ilyen hivatalos statisztika - a nemzetek rangsorában az előkelő 33. helyen állnának!

Az MTK az egyetlen magyar egyesület, amelynek minden olimpián - amin ott volt Magyarország - volt versenyzője! 

Az MTK (Bp. Textiles, Bp. Bástya, Bp. Vörös Lobogó) olimpiai bajnoki címet szerzett sportolói a nyári játékokon:

 • Halmay Zoltán úszó         1904 – 2 aranyérem
 • Weisz Richárd birkózó 1908
 • Homonnai Márton vízilabdázó 1932, 1936
 • Keserű Ferenc vízilabdázó 1932
 • Brandi Jenő           vízilabdázó 1936
 • Hazai Kálmán vízilabdázó 1936
 • Papp László           ökölvívó 1952
 • Hódos Imre           birkózó 1952
 • Antal Róbert           vízilabdázó 1952
 • Hidegkuti Nándor labdarúgó 1952
 • Kovács Imre           labdarúgó 1952
 • Lantos Mihály labdarúgó 1952
 • Palotás Péter labdarúgó 1952
 • Zakariás József labdarúgó 1952
 • Török Gyula           ökölvívó 1960
 • Dunai Lajos           labdarúgó 1968
 • Sárközi István labdarúgó 1968
 • Tordasi Ildikó vívó           1976
 • Storcz Botond kajakozó 2000 – 2 aranyérem
 • Kovács Katalin kajakozó 2004, 2008
 • Labdarúgóink közül heten voltak tagjai az aranyérmes magyar csapatnak - 1952-ben, Helsinkiben Hidegkuti Nándor, Kovács Imre, Lantos Mihály, Palotás Péter, Zakariás József, míg 1968-ban Mexikóvárosban Dunai Lajos és Sárközi István.

Egy érdekesség: klubunk első elnöke, Nagybudafalvi Vermes Lajos indítványára 1880-ban megszervezték az első palicsi olimpiai játékokat, 16 évvel azelőtt, hogy Pierre de Coubertin báró kezdeményezésére Athénban megrendezték  az első újkori olimpiát. A "Palicsi Olimpia Játékok" ötlete 1876-ban született. 1880 és 1914 között rendszeresen tartottak sportjátékokat a Szabadka melletti Palicson. Sor került versenyekre több száz résztvevővel  gyaloglásban, kerékpározásban, birkózásban, vívásban és teniszezésben. A palicsi játékokat 1885-ben az akkori sportújság, a Herkules hasábjain nevezték el „magyar Olympiának”.

Emlékezzünk meg az ötkarikás játékokon kiválóan szerepelt labdarúgóinkról.

A magyar labdarúgó válogatott három alkalommal, 1952-ben, 1964-ben és 1968-ban lett aranyérmes az ötkarikás játékokon. A három tornán összesen 45 futballistánk lett olimpiai bajnok:

1952: Budai László, Bozsik József, Buzánszky Jenő, Csordás Lajos, Czibor Zoltán, Dalnoki Jenő, Grosics Gyula, Hidegkuti Nándor, Kocsis Sándor, Kovács Imre, Lantos Mihály, Lóránt Gyula, Palotás Péter, Puskás Ferenc, Zakariás József - SEBES GUSZTÁV

1964: Bene Ferenc, Csernai Tibor, Farkas János, Gelei József, Ihász Kálmán, Katona Sándor, Komora Imre, Novák Dezső, Nógrádi Ferenc, Orbán Árpád, Palotai Károly, Szentmihályi Antal, Szepesi Gusztáv, Varga Zoltán - DR. LAKAT KÁROLY

1968: Básti István, Fatér Károly, Fazekas László, Dunai Antal, Dunai Lajos, Juhász István, Keglovich László, Kocsis Lajos, Menczel Iván, Nagy László, Noskó Ernő, Novák Dezső, Páncsics Miklós, Sárközi István, Szalay Miklós, Szarka Zoltán, Szűcs Lajos - DR. LAKAT KÁROLY

Csapatunk egykori kapusa, Gelei József a világ legidősebb olimpiai bajnok futball kapusa, és a negyedik legidősebb olimpiai bajnok labdarúgója! Június 29-én lesz 86 esztendős.

A három olimpiai bajnoki címen kívül egy ezüst (1972 - München), és egy bronzérmet (1960 - Róma) szereztek, s 1912-ben Stockholmban 5. helyezettek, egyben vigaszdíj győztesek lettek futballistáink.

Kapcsolódó cikkek

következő Mérkőzés

2024-06-26 00:00 -

BKV ELŐRE SC

VS

MTK BUDAPEST

Ne maradjon le egy eseményről sem! Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Szponzorok

Prohuman