HÍREK

Debrecenben zárjuk a szeptembert - Bemutatjuk szombati ellenfelünket

2024-09-27

Debrecenben zárjuk a szeptembert - Bemutatjuk szombati ellenfelünket

Az OTP Bank Liga 8. fordulójában a DVSC vendégeként lép pályára csapatunk szombaton 19:30-kor.

Jegyinformációk itt!

Jelen:

Az OTP Bank Liga 2024/2025-ös kiírásában a DVSC hét forduló után a nyolcadik helyen áll a tabellán. A debreceni alakulat viszont - csapatunkhoz hasonlóan - csak hat bajnokit játszott, melyeken összesen hét pontot szerzett.

A mérlegük két győzelem, egy döntetlen és három vereség. Kilenc gól szereztek és ugyanennyit kaptak.

A Loki házi góllövőlistáját Brandon Domingues vezeti három találattal, kétszer volt eredményes Dzsudzsák Balázs, míg egyszer talált be Bárány Donát, Ferenczi János, Jorgo Pellumbi és Yacouba Silue.

A DVSC az első fordulóban az FTC ellen lépett volna pályára, de azt a mérkőzést elhalasztották. A 2. fordulóban 3-0-ra nyertek az ETO FC Győr otthonában, majd 1-1-et játszottak a Kecskeméti TE vendégeként. Ezt követően a DVTK ellen 1-0-ra, az Újpest FC ellen 3-0-ra kaptak ki, így menesztették Srdjan Blagojevic vezetőedzőt.

A ZTE FC ellen (3-1) az új vezetőedző, Máté Csaba még nem ült a kispadon, ő a bajnokságban az előző körben, a Nyíregyháza Spartacus FC elleni 3-2-es vereség alkalmával mutatkozott be.

A MOL Magyar Kupában csapatunkhoz hasonlóan továbbjutott a Debrecen, miután a Békéscsaba 1912 Előre SE otthonában 4-0-ra győztek. A következő ellenfelük a Mezőkövesd Zsóry FC lesz idegenben.

A nyári átigazolási időszakban a klub Batik Bence, Victor Braga, Neven Djurasek, Kocsis Gergő, Pálfi Donát, Yacouba Silue, Szenaga Naoaki és Szűcs Tamás  játékjogát szerezte meg végleg a kölcsönbe érkező Zsirajr Sagojan és Arandjel Sztojkovics mellett.

Ellentétes utat járt be Baranyai Nimród, Bódi Ádám, Alexandrosz Kiziridisz, Kócs-Washburn Erik, Sztefan Loncsar, Andrija Majdevac, Christian Manrique, Hamzat Ojediran, Joao Oliveira, Olekszandr Romancsuk, Tuboly Máté, valamint a kölcsönadott Batai Tamás, Erdélyi Benedek, David Nwachukwu és Szakács Levente.

A Nagyerdei Stadionban szombaton 19:30-kor kezdődő bajnokit az M4 Sport közvetíti élőben.

A Debreceni VSC-vel nem csak NB I-ben mérkőztünk, hanem kupadöntőkben is futballoztunk:

Az NB I-ben 95 mérkőzést játszott egymás ellen a két csapat, az örökmérleg klubunk fölényét mutatja, hiszen 45 sikerünk mellett 19 döntetlen és 31 Loki-győzelem született.

Együttesünk a tavalyi szezonban mindhárom találkozóját megnyerte a DVSC ellen, a Nagyerdei Stadionban előbb 3-1-re, majd 2-1-re, míg hazai környezetben szintén 2-1-re.

Idegenben 50 bajnoki találkozót játszottunk a DVSC ellen, a mérleg 44 %-os - 18-szor győztünk, 12 mérkőzés döntetlenre végződött, és 20-szor kaptunk ki, 87 gólt lőttünk, és 75-öt kaptunk.

A bajnokik mellett kétszer kupadöntőben is találkoztunk a Lokival, 2008-ban 0-0 után mi nyertük büntetőkkel a Szuperkupát, míg 2012-ben 3-3 után büntetőkkel ők emelhették magasba a Magyar Kupát.

A mérleg:

NB I:

95      45      19      31          170 - 123         154     (54 %)

(a ma használatos pontszámítás szerint)

Magyar Kupa-döntő:

  1        0        1       0               3 - 3    

Magyar Szuperkupa-döntő:

  1        0        1       0               0 - 0    

Fejezetek a Debreceni VSC labdarúgásának több mint százhúsz esztendős múltjából:

Debrecenben 1867-ben, a kiegyezés esztendejében alakult meg a történelmi Magyarország egyik legkorábban megszervezett sportegyesülete, a Debreceni Torna Egylet (DTE). Hamarosan lett labdarúgó szakosztálya - egy 1899-es sajtóhír, és az Ady stoplisban című könyv szerint játszott Debrecen első futball csapatában jogásznak készülő költőnk, Ady Endre is.  

A Debreceni VSC 122 esztendeje, 1902. március 12-én jött létre. Akkor még Egyetértés Futball Club néven szerepelt, majd 1912 nyarán önállósította magát, és megalakult a Debreceni Vasutas Sport Club. Soraiban 1920-ig kizárólag a MÁV műhelyi dolgozók futballozhattak, akik összecsapásaikat kezdetben a Falógernek nevezett térségtől északra fekvő grundon tartották, szigorúan a munkaidő letelte után. Az első mérkőzéseken a "mávisták" már piros-fehérbe öltözve kergették a labdát.

Az első világháború befejeződésével 1920-tól a regionális alapokon szerveződő kerületi ligákban játszottak a vidéki klubok. Nem tett jót a vasutas gárdának, hogy 1926-ban létrejött a profizmus Magyarországon. Debrecenben megalakult a Bocskai FC, amely másfél évtizeden keresztül volt Debrecen legjobb labdarúgócsapata - 1930-ban kupagyőztes, az 1933-1934. évi bajnokságban pedig bronzérmes lett. Ebben az időszakban a DVSC alacsonyabb osztályokban szerepelt.

1940 tájékán a merev profi-amatőr szétválasztás megszűnt - a Bocskai pedig anyagi okok miatt feloszlott, így újra a DVSC lett Debrecen első számú labdarúgócsapata, amely ettől kezdve mindent megpróbált az élvonalba kerüléshez. Ez végül az 1942-1943-as bajnokságban vált valóra, ám nem tartott sokáig, mert négy évre rá megtörtént az első kiesés a klub történetében, amit 2020-ig még nyolc követett, sőt 1967-ben a DVSC legnagyobb kudarcát élte át, a harmadosztályba került. 

Bár az alapítók a ma is használatos piros-fehér színösszeállítást választották, a korai évtizedekben többször is változott a játékosok által viselt mezek színe: 1925-ben, amikor a Debreceni MÁV Testgyakorlók Köre beleolvadt a Vasutasba, zöld-fehér, sőt, 1937-től lila-fehér lett az egyesület színe. A második világháború után a Vasutas visszatért a piros-fehér színhez, és ez immár állandónak is tekinthető. A kivétel a közös DMTE-DVSC korszak, amikor Debrecen város "egyesített" csapata sárga-kékben pompázott. 

Az '50-es évek egyik névváltoztatásának köszönhetően kapta a gárda a Lokomotív nevet, amiből aztán lett a Loki becenév. 1950. márciusában volt egy Debreceni Lokomotív - Budapesti Textiles mérkőzés (0:7), s legközelebb tíz és fél év múlva, 1960 szeptemberében találkozott újra a két gárda, immár DVSC - MTK néven (0:3).

A 20. század második felében a DVSC többször feljutott az első osztályba, ahol az 1993-as évet követően stabilizálódott a helye. A Loki igazi sikerkorszaka ekkor kezdődött. A felkerülés után egy évvel Garamvölgyi Lajos vezetésével bronzérmes lett. 1996-ban Sándor Tamás az Év labdarúgója volt. 1999-ben a csapat megnyerte első hazai trófeáját, a Magyar Kupát.

A klub történetének legsikeresebb időszaka az 1999-et követő bő évtized, amikor a csapat hét bajnoki címet szerzett, hatszor volt Magyar Kupa-, egyszer Ligakupa, ötször pedig Magyar Szuperkupa-győztes. A hajdúságiak az évek során a Bajnokok Ligája és az Európa-liga csoportkörébe is eljutottak. 

A 2018-2019-es szezon végén még bronzérmet szerző csapat egy évvel később csak a bajnokság 11. helyén végzett, és 27 év után kiesett az első osztályból.

Azonban csak egy szezont töltöttek az NB II-ben, a 2020-2021-es második vonalbeli pontvadászatot megnyerték, s újra az NB I-ben futballozhatnak. A legutóbbi három bajnokságban a 7., a 3. és az 5. helyen végeztek.

2020. július 1-jén a város önkormányzata megvásárolta Szima Gábor többségi tulajdonos részesedését, így az üzletember 19 év után távozott a DVSC éléről.

Az NB I-ben két DVSC játékos szerezte meg a gólkirályi címet: 1987–1988-ban Melis Béla (19 gól) és 2011–2012-ben, valamint 2012-2013-ban Adamo Coulibaly (20, illetve 18 gól).

Eddigi történelme során a DVSC 7 alkalommal nyert magyar bajnoki címet. A Magyar Kupát 6-szor szerezte meg, a Magyar Szuperkupát pedig 5-ször, s 1 alkalommal a Ligakupa is a debreceniekhez került. 

Kapcsolódó cikkek

következő Mérkőzés

2024-10-19 17:30 DVTK STADION

DVTK

VS

MTK BUDAPEST

Ne maradjon le egy eseményről sem! Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Szponzorok

Prohuman