HÍREK

Bemutatjuk szombati ellenfelünket: Amit a Paksi FC-ről tudni kell

2020-12-18

Bemutatjuk szombati ellenfelünket: Amit a Paksi FC-ről tudni kell

Szombaton 14:45-kor az esztendő utolsó bajnoki mérkőzésén lép pályára csapatunk. Az Új Hidegkuti Nándor Stadionban a mögöttünk egy hellyel és egy ponttal álló Paksi FC lesz az ellenfelünk zárt kapuk mögött.

Jelen:

A Tolna megyei együttes 15 fordulót követően 21 ponttal a hatodik helyet foglalja el a tabellán. Aktuális ellenfelünk a bajnokság első négy fordulójában mindössze egy pontot gyűjtött, az Újpest FC, a Mezőkövesd Zsóry FC és az FTC elleni vereségek közé beékelődött egy MOL Fehérvár FC elleni idegenbeli 1-1.

Az edzőváltást követően - Osztermájer Gábor helyére Bognár György érkezett - viszont elindult felfelé az együttes. Az ellenünk aratott győzelmük után legyőzték a DVTK-t (2-1), a ZTE FC-t (3-1), döntetlent játszottak a Honvéddal (0-0), majd Budafokon (3-2) és otthon a Puskás Akadémia FC ellen is nyertek (6-2). Az elmúlt öt fordulóban azonban megtorpantak, és mindössze négy pontot zsebeltek be: a kisvárdai vereségük (1-3) után döntetlent játszottak Újpesten (1-1), majd nyertek a MOL Fehérvár FC ellen (1-0), a legutóbbi két fordulóban viszont kikaptak, előbb Mezőkövesden (3-4), majd szerdán az FTC-t fogadva (1-3).

Találkozóikon 28 gólt lőttek - ez a harmadik legtöbb a bajokságban - és 27 alkalommal vették be a kapujukat, amely pedig a harmadik legrosszabb mutató. Legeredményesebb játékosuk az NB I góllövőlistáját is vezető Hahn János kilenc találattal, őt Ádám Martin követi hat góllal, Bognár István pedig hárommal. Szakály Dénes kétszer talált be, majd jönnek az egy góllal állók: Balogh Balázs, Böde Dániel, Gévay Zsolt, Sajbán Máté, Szabó János, Szélpál Norbert, Windecker József.

A legutóbbi átigazolási időszakban a Paks megszerezte Kaposvárról Ádám Martint és Nagy Richárdot, Nyíregyházáról Forgács Dávidot, Siófokról Lorentz Mártont, Felcsútról Hegedüs Lajost és Sipos Zoltánt, Fehérvárról Szabó Bálintot, Mezőkövesdről Sajbán Mátét, Debrecenből kölcsönbe Csősz Richárdot, míg csapatunktól Bognár Istvánt.

Távozott a tolnaiaktól Bartha László, Báló Tamás, Bor Dávid, Egerszegi Tamás, Kecskés Tamás, Kesztyűs Barna, Könyves Norbert, Molnár Dominik, Nagy Richárd, Poór Patrik, Simon Márk, Zachán Péter, míg a Nyíregyházától és a Fehérvártól megszerzett Forgácsot és Szabót tovább is adták kölcsönbe, akárcsak Kelemen Dávidot.

A Paksi FC vezetőedzője 2019 novemberétől Osztermájer Gábor volt, akit viszont szeptember 22-én menesztettek, egészen pontosan más munkakörbe helyeztek át. A csapat irányítását a korábbi 50-szeres válogatott, klubunk korábbi játékosa és edzője, Bognár György vette át.

Az 58 éves Bognár Bajáról került klubunk kötelékébe 1979-ben. 1988-ig 141 tétmérkőzésen ölthette magára a kék-fehér szerelést, és 16 gólt szerzett. Tagja volt az 1987-ben, 29 év után ismét bajnoki címet szerző csapatunknak. Az MTK-tól 1988-ban a francia SC Toulon gárdájához igazolt, majd megfordult a belga Standard Liége együttesénél. 1992-ben hazatért a BVSC-hez, ahol négy évvel később fejezte be pályafutását.

1996-tól a BVSC társ-szakosztályvezetője, majd klubigazgatója, 1998-tól klubunk utánpótlás szakágvezetője és az ifjúsági csapat irányítója volt. 2001-02-ben az első csapat vezetőedzőjeként dolgozott, majd 2002-ben rövid ideig az FC Sopronnál volt klubigazgató. A 2008–2009-es szezonban a Felcsút vezetőedzője volt, de idény közben megváltak tőle. 2009-ben a III. kerületi TUE csapatánál szakmai igazgató, majd ősztől a csapat edzője novemberig, amikor szerződést bontottak vele. 2010 nyarától 2012-ig a másodosztályú Bajai LSE vezetőedzője volt. 2012 júliusában vette át a másodosztályba feljutott Csákvári TK együttesét. Előbb 2012-2014-ig edzőként, majd két éven át szakmai igazgatóként segítette a klubot. A Puskás Akadémiát 2016 nyarától novemberig szintén szakmai igazgatóként irányította. 2017. január 1-től a Budaörsi SC csapatát irányította.

A Paksi FC a MOL Magyar Kupa főtábláján az első fordulóban az NB III-as FC Hatvan gárdáját győzte le 3-1-re, a második körben pedig az NB II-ben szereplő Nyíregyháza Spartacus FC ellen nyertek 2-1-re. A harmadik fordulóban a szintén NB II-ben játszó Aqvital FC Csákvár  vendégei lesznek.

A zárt kapuk mögött sorra kerülő évzárót élőben közvetíti az M4 Sport.

A Paksi FC ellen csak az NB I-ben mérkőztünk:

A legfelső osztályban 26 mérkőzést játszott egymás ellen a két együttes.

Az első találkozón, 2006. szeptember 10-én a Hungária körúton 1-0-ra legyőztük a paksiakat. Garami József együttesének gólját Urbán Gábor lőtte. Csapatunkban pályára lépett Kanta József és Pintér Ádám is.

A 10. mérkőzésen 2011. május 21-én Budapesten az atomvárosiak 4-3-ra nyertek. Mindhárom gólunkat Tischler Patrik szerezte.

A 20. összecsapás 2016. szeptember 24-én Pakson 0-0-ra végződött. Gárdánk kispadján ekkor Teodoru Vaszilisz ült.

A 25. találkozón, 2019. április 27-én a Duna-parti városban együttesünk 1-0-ra kikapott a hazaiaktól.

Az eddigi utolsó 26. összecsapáson, 2020. szeptember 26-án Pakson 4-0 arányban vereséget szenvedtünk a zöld-fehérektől.

Az első osztályban hazai pályán 11-szer mérkőztünk a Paksi FC-vel - 6  győzelem, 2 döntetlen és 3 vereség a mérleg -, 18 gólt szereztünk, és 13-at kaptunk. A legutóbbi két budapesti találkozót 2-1-re elveszítettük. Pályaválasztóként utoljára Dunaújvárosban, 2016. április 12-én Baki Ákos góljával győztük le a paksiakat.

A mérleg:

NB I:

26      10      7      9       32 - 35       37      (47 %)

(a ma használt bajnoki pontszámítás szerint)

A Paksi FC labdarúgásának múltja:

Az első írásos foci emlék 1912. augusztus 4-ről maradt fenn, amikor egy  paksi diákcsapat játszott a bölcskei diákokkal. Hamarosan megalakult a Paksi Atlétikai Sport Club, amelyen kívül még három labdarúgócsapat is működött kisebb-nagyobb sikerrel a kisvárosban.

A Paksi Sportegyesület 1952-es megalakulásáig folyamatosan megyei vagy nemzeti szintű bajnokságban játszottak a város együttesei. A PSE nevet többször is használták, de az akkori „viharos időkben" ez többször változott: Paksi Munkás Sport Club, Biritói Állami Gazdaság, Paksi Állami Gazdaság, Paksi Traktor.

1952. november 28-án alakult meg a Paksi Kinizsi Sportkör, melynek színe zöld-fehér lett.

Az 1954-1964 közötti években a labdarúgók a megyei bajnokság élmezőnyében szerepeltek. A 1960-as években már foglalkoztak helyi utánpótlással is, amely a későbbiekben megalapozta az 1970-es esztendők  felnőtt csapatát.

1966-ban felavatták az új, füves pályát, és az 500 nézőt befogadó fedett lelátót.

1970 tavaszán egyfordulós bajnokságot rendeztek az őszi-tavaszi rendszerre való átállás miatt, és ekkor megszületett a várva várt siker. A csapat megnyerte a bajnoki címet, majd ezt az eredményt megismételték az első őszi-tavaszi menetelés során is, így felkerültek az NB III-as mezőny Közép-csoportjába. Három harmadik vonalbeli esztendő következett, majd ismét a megyei bajnokságban játszott a PSE.

1976-ban újra megnyerték a megyei bajnokságot, ezzel ismét jogot szerezve az NB III-as szereplésre.

1984-től egy hosszabb NB III-as széria következett. 1987-1988-ban egy csoportba került a két paksi gárda, a PSE és az ASE. Megkezdődött a városi rangadók sora, amely váltakozó sikerekkel számtalan nagy csatát hozott. Az ebben a szezonban elért harmadik hely arra jogosította a PSE-t, hogy osztályozót játszhattak az NB II-be való feljutásért. Ez sajnos nem sikerült. Az 1989-1990-es bajnokságot azonban megnyerték, de csak "átszállót" tudtak váltani az NB II-be. 1990-1991-ben újabb bajnoki győzelem, ám az anyagiak hiánya miatt maradt ismét a harmadik vonal.

A két paksi egyesület vezetői 1993. július 1-jén aláírták a közös labdarúgó-szakosztály működtetéséről szóló megállapodást. A volt ASE labdarúgókra épült csapat továbbra is az NB II-ben játszott, míg a volt megyei csapat tartalék együttesként szerepelt.

A 2004-2005-ös idényben ezüstérmet, majd 2005-2006-ban aranyérmet nyert az együttes, ezzel kiharcolta a jogot a legmagasabb osztályban való indulásra.

Az első szezon a magyar élvonalban a 2006-2007-es volt, s tizenegyedik lett a gárda.

A 2010-2011-es szezonban a bajnokság második helyén végzett az együttes, ami Európa Liga indulási jogot jelentett.

Ha a közelmúlt esztendőire visszatekintünk, többnyire a középmezőnyben végeztek a zöld-fehérek, bár a legutóbbi bajnokságban csak az utolsó fordulóban, nem kis szerencsével sikerült bennmaradniuk.

A legtöbb mérkőzést Bartha László (272) és Szabó János (256) játszotta a paksiaknál. A házi góllövőlista élén Bartha László (51), Tököli Attila (48) és Böde Dániel (46) áll.

A Paksi FC kispadján Csertői Aurél (175) ült a legtöbbször, őt Gellei Imre (72) és Kiss Károly (69)  követi.

Eddigi történelme során egy alkalommal ezüstérmes lett a gárda (2010-2011), s kétszer az 5. helyen végzett.

Az idei a 119. bajnokság a magyar futball első osztályában. A paksiak 15. szezonjukat töltik az NB I-ben. A 108 gárdát "felvonultató" örökranglistán a Paksi FC a 30. helyen áll, a Siófok, a BTC, a Dunaújváros (20), Magyar AC (17) és a Kaposvár (16) mögött, megelőzve a Gamma FC-t és a Vácot (14).

Kapcsolódó cikkek

Ne maradjon le egy eseményről sem! Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Szponzorok

Prohuman