HÍREK
A DVSC otthonában kezdjük a szezon utolsó hónapját - Bemutatjuk szombati ellenfelünket
2025-05-02

Az első májusi fordulóban idegenben lépünk pályára szombaton.
Jegyinformációk ITT!
Jelen:
Az OTP Bank Liga 30. fordulójában a tabella ötödik helyén álló csapatunk a 11., kieső helyet elfoglaló DVSC otthonában lép pályára.
A hajdúsági alakulat 29 forduló alatt 29 pontot gyűjtött, nyolc győzelem és öt döntetlen mellett tizenhat alkalommal szenvedtek vereséget. A találkozóikon 47 gólt szereztek, míg a kapujukat 55-ször vették be.
A Loki hazai környezetben 17 pontot szerzett, a Nagyerdei Stadionban 5 győzelem, 2 döntetlen és 7 vereség a mérlegük.
A csapat házi góllövőlistáját Bárány Donát vezeti 13 találattal, őt Brandon Domingues (12) követi szorosan. Rajtuk kívül Maurides négyszer, Szűcs Tamás háromszor, a már távozó Meldin Dreskovic, Dzsudzsák Balázs, Szécsi Márk, Vajda Botond kétszer, míg Ferenczi János, Kocsis Dominik, Kristiyan Malinov, Jorgo Pellumbi, Yacouba Silue, Arandel Stojkovic és Szuhodovszki Soma egyszer volt eredményes.
Nestor El Maestro együttese a tizenkét tavaszi bajnokija közül ötöt nyert meg egy döntetlen és hat vereség mellett. Áprilisban 4-1-re verték a DVTK-t, majd 2-1-re kikaptak Újpesten. Ezt a ZTE FC elleni hazai 4-3 követte, míg a legutóbbi fordulóban 1-0-ra kikaptak a Nyíregyháza Spartacus FC otthonában.
A téli átigazolási időszakban komolyabb játékosmozgás volt Debrecenben, a kölcsönbe megszerzett Hegyi Krisztián (West Ham United) és Maurides (St. Pauli) mellett végleg érkezett Henrik Rönnlöf Castegren (IK Sirius), Gonda Suichi (Shimizu S-Pulse), Maximilian Hofmann (Rapid Wien), Lang Ádám (Omonia), Kristijan Malinov (KV Kortrijk), Vidnyánszky Mátyás (DAC U19), Amos Youga (CSZKA Szófia) és a kölcsönjátéka után szerződtetett Szűcs Tamás (FC Köbenhavn).
Távozott viszont Victor Cristiano Braga (Tobol), Meldin Dreskovic (Darmstadt), Dusan Lagator (Kerala Blasters FC), Senaga Naoaki (OKMK Olmaliq), Thor Úlfarsson (szabadon igazolható) és Zhirayr Shaghoyan (Ararat), míg Hornyák Csabát (Mezőkövesd Zsóry FC), Engedi Márkot (Tiszakécskei LC) és Kohut Mátét (Békéscsaba 1912 Előre) kölcsönadták.
A Nagyerdei Stadionban szombaton 15:30-kor kezdődő mérkőzést az M4 Sport közvetíti élőben!
A Debreceni VSC-vel nem csak NB I-ben mérkőztünk, hanem kupadöntőkben is futballoztunk:
Az NB I-ben 97 mérkőzést játszott egymás ellen a két csapat, az örökmérleg klubunk fölényét mutatja, hiszen 46 sikerünk mellett 19 döntetlen és 32 Loki-győzelem született.
Együttesünk a tavalyi szezonban mindhárom találkozóját megnyerte a DVSC ellen, a Nagyerdei Stadionban előbb 3-1-re, majd 2-1-re, míg hazai környezetben szintén 2-1-re.
Az idei kiírásban már legyőztük aktuális ellenfelünket, szeptember végén 3-2-re diadalmaskodtunk idegenben, míg februárban a debreceniek nyertek 2-0-ra az Új Hidegkuti Nándor Stadionban.
Idegenben 51 bajnoki találkozót játszottunk a DVSC ellen, a mérleg 45 %-os - 19-szer győztünk, 12 mérkőzés döntetlenre végződött, és 20-szor kaptunk ki, 90 gólt lőttünk, és 77-et kaptunk.
A bajnokik mellett kétszer kupadöntőben is találkoztunk a Lokival, 2008-ban 0-0 után mi nyertük büntetőkkel a Szuperkupát, míg 2012-ben 3-3 után büntetőkkel ők emelhették magasba a Magyar Kupát.
A mérleg:
NB I:
97 46 19 32 173 - 127 157 (54 %)
(a ma használatos pontszámítás szerint)
Magyar Kupa-döntő:
1 0 1 0 3 - 3
Magyar Szuperkupa-döntő:
1 0 1 0 0 - 0
Fejezetek a Debreceni VSC labdarúgásának több mint százhúsz esztendős múltjából:
Debrecenben 1867-ben, a kiegyezés esztendejében alakult meg a történelmi Magyarország egyik legkorábban megszervezett sportegyesülete, a Debreceni Torna Egylet (DTE). Hamarosan lett labdarúgó szakosztálya - egy 1899-es sajtóhír, és az Ady stoplisban című könyv szerint játszott Debrecen első futball csapatában jogásznak készülő költőnk, Ady Endre is.
A Debreceni VSC 122 esztendeje, 1902. március 12-én jött létre. Akkor még Egyetértés Futball Club néven szerepelt, majd 1912 nyarán önállósította magát, és megalakult a Debreceni Vasutas Sport Club. Soraiban 1920-ig kizárólag a MÁV műhelyi dolgozók futballozhattak, akik összecsapásaikat kezdetben a Falógernek nevezett térségtől északra fekvő grundon tartották, szigorúan a munkaidő letelte után. Az első mérkőzéseken a "mávisták" már piros-fehérbe öltözve kergették a labdát.
Az első világháború befejeződésével 1920-tól a regionális alapokon szerveződő kerületi ligákban játszottak a vidéki klubok. Nem tett jót a vasutas gárdának, hogy 1926-ban létrejött a profizmus Magyarországon. Debrecenben megalakult a Bocskai FC, amely másfél évtizeden keresztül volt Debrecen legjobb labdarúgócsapata - 1930-ban kupagyőztes, az 1933-1934. évi bajnokságban pedig bronzérmes lett. Ebben az időszakban a DVSC alacsonyabb osztályokban szerepelt.
1940 tájékán a merev profi-amatőr szétválasztás megszűnt - a Bocskai pedig anyagi okok miatt feloszlott, így újra a DVSC lett Debrecen első számú labdarúgócsapata, amely ettől kezdve mindent megpróbált az élvonalba kerüléshez. Ez végül az 1942-1943-as bajnokságban vált valóra, ám nem tartott sokáig, mert négy évre rá megtörtént az első kiesés a klub történetében, amit 2020-ig még nyolc követett, sőt 1967-ben a DVSC legnagyobb kudarcát élte át, a harmadosztályba került.
Bár az alapítók a ma is használatos piros-fehér színösszeállítást választották, a korai évtizedekben többször is változott a játékosok által viselt mezek színe: 1925-ben, amikor a Debreceni MÁV Testgyakorlók Köre beleolvadt a Vasutasba, zöld-fehér, sőt, 1937-től lila-fehér lett az egyesület színe. A második világháború után a Vasutas visszatért a piros-fehér színhez, és ez immár állandónak is tekinthető. A kivétel a közös DMTE-DVSC korszak, amikor Debrecen város "egyesített" csapata sárga-kékben pompázott.
Az '50-es évek egyik névváltoztatásának köszönhetően kapta a gárda a Lokomotív nevet, amiből aztán lett a Loki becenév. 1950. márciusában volt egy Debreceni Lokomotív - Budapesti Textiles mérkőzés (0:7), s legközelebb tíz és fél év múlva, 1960 szeptemberében találkozott újra a két gárda, immár DVSC - MTK néven (0:3).
A 20. század második felében a DVSC többször feljutott az első osztályba, ahol az 1993-as évet követően stabilizálódott a helye. A Loki igazi sikerkorszaka ekkor kezdődött. A felkerülés után egy évvel Garamvölgyi Lajos vezetésével bronzérmes lett. 1996-ban Sándor Tamás az Év labdarúgója volt. 1999-ben a csapat megnyerte első hazai trófeáját, a Magyar Kupát.
A klub történetének legsikeresebb időszaka az 1999-et követő bő évtized, amikor a csapat hét bajnoki címet szerzett, hatszor volt Magyar Kupa-, egyszer Ligakupa, ötször pedig Magyar Szuperkupa-győztes. A hajdúságiak az évek során a Bajnokok Ligája és az Európa-liga csoportkörébe is eljutottak.
A 2018-2019-es szezon végén még bronzérmet szerző csapat egy évvel később csak a bajnokság 11. helyén végzett, és 27 év után kiesett az első osztályból.
Azonban csak egy szezont töltöttek az NB II-ben, a 2020-2021-es második vonalbeli pontvadászatot megnyerték, s újra az NB I-ben futballozhatnak. A legutóbbi három bajnokságban a 7., a 3. és az 5. helyen végeztek.
2020. július 1-jén a város önkormányzata megvásárolta Szima Gábor többségi tulajdonos részesedését, így az üzletember 19 év után távozott a DVSC éléről.
Az NB I-ben két DVSC játékos szerezte meg a gólkirályi címet: 1987–1988-ban Melis Béla (19 gól) és 2011–2012-ben, valamint 2012-2013-ban Adamo Coulibaly (20, illetve 18 gól).
Eddigi történelme során a DVSC 7 alkalommal nyert magyar bajnoki címet. A Magyar Kupát 6-szor szerezte meg, a Magyar Szuperkupát pedig 5-ször, s 1 alkalommal a Ligakupa is a debreceniekhez került.
Kapcsolódó cikkek














