HÍREK

121 éve alakult meg klubunk labdarúgó szakosztálya - megvan a kvíz nyertese!

2022-03-12

121 éve alakult meg klubunk labdarúgó szakosztálya - megvan a kvíz nyertese!

Ezúttal a Honvéd elleni bajnoki napjára esik a jeles dátum.

A kvízjáték nyertese Horváth András! Gratulálunk! Nyereménye egy Hidegkuti 100 ajándékcsomag.

Március 12-e jelentős nap egyesületünk életében. 121 esztendeje, 1901-ben ezen a napon - ami akkor kedd volt -, jött létre labdarúgó szakosztályunk.

A Millenárison folytatott tréningek során az 1888-ban alakult MTK sportolóinak jelentős hányada híve lett a BTC által felkarolt labdarúgásnak. A Kertész Sándor Sala köré tömörülő mag 1897. február 28-ra ki is tűzte a labdarúgó szakosztály megalapítását.

Ám a klasszikus sportágakhoz ragaszkodó elnökség anyagiakra, és a klub által akkor még nem sportoltatott ifjúságra hivatkozva elvetette a javaslatot. Erre a futball hívei, Kertésszel az élen, elkezdtek átszivárogni a BTC-be. A folyamat 1900-ban szakadáshoz vezetett: az ifjak kiváltak az egyesületből, és megalapították a Budapesti Atlétikai Clubot. Az MTK tagsága 62 főre zsugorodott.

A válságos helyzetben barátosi Porzsolt Gyula után galgóci dr. Heteés Antal került az elnöki, Sas Kálmán pedig a titkári posztra. Módosították az MTK alapszabályát - engedélyezték a labdarúgást, illetve a fiatalkorúak tagságát -  így megmentve az egyesületet. Az elnökség felkérte Kertész Sándort az 1901. március 12-én alapított labdarúgó szakosztály vezetésére.

Innen a történet már jól ismert: 1902-ben feljutás a második osztályból, 1903-ban bajnoki harmadik helyezés, 1904-ben pedig az első bajnoki cím Kertész Sándor Sala irányításával a magyar futball első osztályában.

És utána is számtalan siker a 121 év alatt: összesen 23 bajnoki cím, 20 ezüst és 16 bronzérem, 12 Magyar Kupa-siker, 2 Közép-európai Kupa-győzelem, Kupagyőztesek Európa Kupája-ezüstérem, 186 játékos a válogatottban, 12 kék-fehér kötődésű magyar szövetségi kapitány, és számtalan olyan futballista, edző szerte a világban, aki beírta a nevét a labdarúgás históriájába.

Az MTK játékosai, vezetői az elmúlt több mint egy évszázad alatt soha nem feledték a klub jelmondatát: Bátorság - Buzgalom - Barátság!

A labdarúgó szakosztály alapításának 121. évfordulója alkalmából kvízjátékkal készültünk szurkolóink számára. A megoldások beküldési határideje 2022. március 17. 14:00.

1. Mikor alakult meg az MTK, a Magyar Testgyakorlók Köre?
1 = 1888. március 12.       x = 1888. augusztus 15.       2 = 1888. november 16.

2. Hol alakult meg az MTK? 
1 = Szekrényessy Kálmán lakásán     x =  Weisz Richárd lakásán     2 = Fodor Henrik lakásán

3. Ki volt egyesületünk első elnöke?
1 = barátosi Porzsolt Gyula     x = nagybudafalvi Vermes Lajos     2 = galgóci dr. Heteés Antal     

4. Az első hazai focimeccs, avagy a Pékerdei csata 1896. november 1-én zajlott a Törekvés Dalárda "futballistáiból" álló két csapat között. Hol volt  a Pékerdő?
1 = a mai MTK stadion területén        x = a mai Fradi aréna területén         2 = a mai Népliget területén

5. Az MTK 1888-as megalakulása után a sportolók jelentős hányada híve lett a labdarúgásnak. A Kertész Sándor Sala köré tömörülő fiatalok első alkalommal mikorra tűzték ki a futball szakosztály megalapítását?
1 = 1897. február 28.     x = 1898. február 28.     2 = 1899. február 28.

6. 121 éve, 1901. március 12-én alakult meg klubunk labdarúgó szakosztálya Kertész Sándor Sala vezetésével. Ki az MTK-nak az az elnöke, akinek egyesületünk a futballt köszönheti?  
1 = nagybudafalvi Vermes Lajos     x = barátosi Porzsolt Gyula     2 = galgóci dr. Heteés Antal 

7. Az első barátságos - mai szóhasználattal felkészülési - találkozót 121 éve, 1901. október 20-án játszotta az MTK, ebben az összeállításban: Révész Árpád – Auerbach Rezső, Weisz Ármin – Frank Imre, Roóz Imre, Ságody Ervin – Freund Henrik, Tausz Vilmos, Kertész Sándor, Herquett Rezső, Káldor Lipót. A találkozó végeredménye 0:0 lett. Ki ellen mérkőzött csapatunk?
1 = 33 FC     x = BTC III-IV     2 = FTC II

8. 1902. március 2-án az NB II-ben játszotta történetének első hivatalos bajnoki mérkőzését csapatunk, s 4-1-re győzött. Ki volt az ellenfél?
 1 = Magyar Úszó Egyesület     x = Törekvés     2 = Postások SE

9. 119 éve, 1903. február 22-én a Magyar Úszó Egyesület ellen játszotta klubunk első NB I-es találkozóját, amit 2:0-ra elveszített. Ki volt kék-fehér gárdánk edzője? 
1 = Kertész Sándor Sala     x = Szüsz Hugó     2 = Révész Béla

10. A Ferencváros gárdájával 119 éve, 1903. március 1-én, a bajnokság második fordulóban találkozott először csapatunk, s ezzel útjára indult az "örökrangadók" története. Hol játszották a találkozót, amit a Fradi 3:1-re nyert meg?
1 =  az Üllői úton, füves játéktéren     x = a Soroksári úton, fekete salakos pályán     2 = a Millenárison, döngölt homokos pályán

11. Első NB I-es évében, 1903-ban rögtön bronzérmet nyert csapatunk, s a gólkirályi címet együttesünk mindössze 17 éves játékosa nyerte 15 góllal. Ki ő?
1 = Orth György     x = Károly Jenő     2 = Schaffer Alfréd 

12. Ki volt az első MTK játékos, aki pályára léphetett a magyar válogatottban (1903. április 5., Magyarország-Csehország 2-1)?
1 = Bíró Gyula       x = Schaffer Alfréd       2 = Károly Jenő

13. Csapatunk 118 éve, 1904. november 20-án szerezte meg első bajnoki címét. Ki volt ekkor a gárda mestere?
1 = William Marsden Holmes     x = Kertész Sándor     2 = Jimmy Hogan

14. Melyik játékosunk lőtt 11 gólt a MAFC elleni, 15-1-re megnyert találkozón 1905. október 15-én?
1 = Károly Jenő       x = Schaffer Alfréd       2 = Schlosser Imre
   
15.  1905. november 26-án félbeszakadt a Millenárison játszott FTC - MTK találkozó. Mi történt a mérkőzés vége előtt 11 perccel?
1 = a sötétedés miatt 3-2-es FTC vezetésnél félbeszakí­tott találkozó hátralévő hét percét két nap múlva lejátszották, ahol az MTK-nak sikerült kiegyenlí­tenie       x = egy játékvezetői í­télet (0:0-nál adott tizenegyest a kék-fehéreknek) annyira felbosszantotta a fradistákat, hogy levonultak a pályáról, s ez a  hirtelen döntés a zöld-fehérek bajnoki cí­mébe került       2 = a leereszkedett köd miatt a 79. percben 0:0-ás állásnál a bíró lefújta a meccsett, majd az egy hét múlva lejátszandó 11 percre már nem állt ki az MTK, í­gy az FTC-é lett a győzelem és a két pont
                                                                        
16. Melyik évben lett Brüll Alfréd az MTK elnöke, amit aztán győzelemmel "ünnepelt" meg a csapat?
1 = 1903       x = 1905       2 = 1907

17. Csapatunk nyerte a Magyar Kupa első, 1909-1910-es kiírását. Szüsz Hugó edző együttese a döntőben megismételt mérkőzésen 3:1-re győzött. Ki volt az ellenfél?
1 = FTC     x = BTC     2 = MAC

18. Az 1911–1912-es Magyar Kupa-sorozatot 1913. decemberében a címvédő MTK csapata nyerte meg, nagyon érdekes körülmények között. Mi történt? 
1 = a decemberi nagy havazás miatt nem lehetett lejátszani a döntőt,  pénzfeldobással az MTK lett a kupagyőztes     x =  a BTC együttese sérülések miatt csak hat játékossal jelent meg a döntőn, így elmaradt a találkozó, az MTK játék nélkül győzött     2 = jogi viták után a döntőben a Ferencvárosi TC csapata nem állt ki az MTK  ellen, így az MLSZ az MTK-t hirdette ki győztesnek

19. A Hungária úton játszott első MTK - FTC mérkőzés pályaavató összecsapás volt, ahol 20.000 néző előtt az MTK angol játékosa, Lane góljával győzte le a zöldeket 1912. március 31-én. Ki végezte el a mérkőzésen a kezdőrúgást?
1 = Bárczy István, Budapest polgármestere       x = Brüll Alfréd, a klub elnöke       2 = Hajós Alfréd, első olimpiai bajnokunk, kiváló labdarúgó

20. Az MTK történetében négy olyan játékos van, aki kilencszer volt bajnokcsapat tagja. Kik ők? 
1 =  Kertész Vilmos, Nyúl Ferenc, Braun József, Mándi Gyula                    x =  Schaffer Alfréd, Kertész Vilmos, Nyúl Ferenc, Orth György               2 =  Orth György, Mándi Gyula, Schaffer Alfréd, Kertész Vilmos

21. Korának egyik legnagyobb futballcsillaga, a magyar labdarúgás első Európa-szerte elismert klasszisa, aki 13-szoros magyar bajnok és 7-szeres gólkirály. Ki ő?
1 = Schaffer Alfréd       x = Schlosser Imre       2 = Károly Jenő 

A megfejtéseket - csak a kérdés sorszámát, a megoldás jelét és a rejtvényfejtő nevét feltüntetve - 2022. március 17-én 14:00-ig várjuk a press@mtkbudapest.hu e-mail címre!

A 21-ből legalább 17 találatot elérők között 2 darab Hidegkuti 100-as ajándékcsomagot sorsolunk ki!

Kapcsolódó cikkek

következő Mérkőzés

2024-07-26 18:00 ZTE Aréna

ZTE FC

VS

MTK BUDAPEST

Ne maradjon le egy eseményről sem! Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Szponzorok

Prohuman