Nyolc nap alatt jön a harmadik bajnoki, a Fehérvár FC-t fogadjuk - Bemutatjuk szombati ellenfelünket

2024-02-09

Az OTP Bank Liga 20. fordulójában csapatunk szombaton, 15 órakor az Új Hidegkuti Nándor Stadionban látja vendégül a Fehérvár FC-t.

Jelen:

A mérkőzésre online ITT vásárolható belépő!

Nyolc nap alatt a harmadik bajnoki mérkőzését vívja csapatunk az OTP Bank Ligában, az Újpest FC és az FTC után a Fehérvár FC lesz az ellenfelünk.

A székesfehérvári együttes 19 fordulót követően a harmadik helyen áll az NB I-ben 33 ponttal. Bartosz Grzelak csapata tíz győzelem és három döntetlen mellett hatszor szenvedett vereséget. A mérkőzéseiken 39 alkalommal vették be az ellenfelek kapuját, míg ellenük 28 gólt szereztek.

A “Vidi” 38 találata közül tizenegyet a klubot már elhagyó Kenan Kodro szerzett, rajta kívül hétszer volt eredményes Katona Mátyás, négyszer Lirim Kastrati és Szabó Levente, háromszor Tobias Christensen és Kalmár Zsolt, kétszer Mamoudou Karamoko, egyszer pedig Csongvai Áron, Nejc Gradisar, Nikola Serafimov, Nicolas Stefanelli és a már távozó Deybi Flores.

Ellenfelünk kilenc idegenbeli bajnokija közül hármat megnyert, egyszer döntetlent játszott és ötször vereséget szenvedett.

A fehérvári gárda négy felkészülési mérkőzést játszott idén, a Hajduk Split 5-2-re, az NK Osijek 2-0-ra, az FK Testilac Odzaci 2-1-re győzte le őket, míg a Vasas FC-t 3-0-ra megverték.

Az idei két bajnokin egy vereség és egy győzelem a csapat mérlege, a ZTE FC otthonában 3-1-re kikaptak, míg szerdán a Kisvárda Master Good vendégeként 2-1-re diadalmaskodtak.

A február 14-ig tartó téli átigazolási időszakban eddig Nejc Gradisar (NK Rogaska), Kovács Patrik (Vasas FC), Sigér Dávid (Ferencvárosi TC), Simut Mario Lucas (Szombathelyi Haladás), Nicolás Stefanelli (Inter Miami) és Veszelinov Dániel (FC DAC 1904).

Távozott Székesfehérvárról Deybi Flores (Toronto FC), Kenan Kodro (Ferencvárosi TC), Kovács Dániel (Volosz), míg Franck Bambock (Panetolikosz) kölcsönbe került.

Csapatunkkal ellentétben a Fehérvár FC már nincs versenyben a MOL Magyar Kupa 3. fordulójában a harmadosztályú ESMTK 1-0-ra legyőzte őket.

Az Új Hidegkuti Nándor Stadionban szombaton 15 órakor kezdődő találkozót az M4 Sport közvetíti élőben!

Együttesünk és a Fehérvár FC csak az NB I-ben mérkőzött egymással:

Az első osztályban eddig 106 alkalommal találkozott a két csapat. Csapatunk 40 alkalommal diadalmaskodott, míg 44 mérkőzés után a fehérváriak örülhettek, 22 találkozó pedig döntetlennel zárult.

Hazai pályán 53 találkozót játszott csapatunk a fehérváriak ellen. A mérleg 58 %-os: 27 alkalommal győztünk, 15-ször vereséget szenvedtünk, s 11  mérkőzés döntetlenül végződött, 79 gólt szereztünk, és 67-et kaptunk.

Az NB I-ben utoljára 2022. április 10-én találkozott a két együttes az Új Hidegkuti Nándor Stadionban, akkor 1-1-es döntetlen született. Az őszi összecsapást a Sóstói Stadionban 3-0-ra nyerték a hazaiak, igaz csapatunk a 45. perctől kettős emberhátrányban futballozott.

A mérleg:

MTK Budapest - Fehérvár FC

106        40       22       44         131 - 164          142          (47 %)

A Fehérvár FC labdarúgásának története:

A klubot 1941-ben alapították Székesfehérvári Vadásztölténygyár SK néven Az egyesület a város színeit, a piros-kéket választotta, jelmondata pedig ez lett: Becsülettel a Hazáért!

Az 1942. november 21-i díszközgyűlésen alakult meg „hivatalosan” a klub, s Székesfehérvári MOVE Vadásztölténygyár Sport és Kultúr Egyesület lett. A VSK benevezett az 1942-1943-as megyei bajnokságba, amit akkor a labdarúgó alszövetségek rendeztek. Első mérkőzésüket a Móri Bányász ellen játszották, és 6-4-re győztek.

1950. március 10-én újjáalapították az egyesületet Vadásztölténygyári Vasas néven. Az 1957-1958-as szezonban szerepelt a csapat először az NB II-ben. Első összecsapásuk a Veszprém ellen volt, és 2-1-re nyertek. A fehérváriak első NB II-es gólját a később sportvezetőként is elismert  Dérfalvi Imre lőtte.

Az 1961-1962-es szezonban története addigi legjobb eredményét érte el a csapat, harmadik lett az NB II-ben. Ekkor közelinek tűnt az NB I. A bajnokság végén nevet változtatott a klub: VT Vasas lett, amely a következő idényben az NB I/B-ben indult.

1967. szeptember 20-án a VT Vasas - Rot-Weiss Erfurt (2-3) mérkőzéssel avatták fel a Sóstói Stadiont. Az év vége óriási sikert hozott: az NB I/B második helyezettjeként feljutott a Vidi az NB I-be. Igen, a Vidi, mert a klub újra névváltozásról döntött. A közgyűlés 1968. január 22-én Videoton SC-re változtatta a klub nevét. Bő egy hónappal később az NB I-es premieren kikaptak a Vasastól 6-1-re. Első NB I-es góljukat Csukovics László szerezte.

Az első nagy siker: 1976-ban ezüstérmes lett a Videoton az NB I-ben, de még a semleges szurkolók is úgy emlékeznek a 44 esztendővel ezelőtti összecsapásra, hogy Müncz György játékvezető elvette az aranyat az Üllői úton a fehérváriaktól.

1985 a nagy UEFA Kupa-menetelés éve. A Bernabeu Stadionban a Videoton Májer góljával 1-0-ra legyőzte a Real Madridot, de a sóstói első felvonással (0-3) a Real nyerte a kupát.

Az 1988-1989-es bajnokságban minden idők egyik legerősebb Vidije formálódott Kaszás Gábor edző keze alatt. Végül azonban "csak" 4. lett a gárda.

2006-ban az FC Fehérvár megnyerte a Magyar Kupát, de másfél évvel a kupa győzelem után gyakorlatilag csődbe ment a klub, elveszítette NB I-es licencét.

Garancsi István megmentette a Vidit, tulajdonlásával konszolidálódott a közel egymilliárdos tartozás, a csapat folytathatta 2008 tavaszán a bajnokságot.

Az „újjáépítés” fontos állomása a Liga-kupa-győzelem. 2009-ben a klub másodszor is megnyerte a Liga-kupát. A Garancsi-féle új korszak talán legnagyobb sikere: ismét Videotonnak hívták a klubot! A csapat várakozáson felül szerepelt az őszi idényében: listavezetőként várhatta a tavaszt, s 34 év után 2010-ben ismét ezüstérmes lett a gárda.

Fennállásunk addigi legnagyobb sikerét érte el 2010-2011-ben a fehérvári klub - nagyon magabiztosan nyerte meg a bajnokságot. 2006 után ismét Magyar Kupa döntőt játszhattak, azonban a kupa végül a Kecskemété lett. Júniusban visszavágtak a Kecskemétnek, és elhódították a Szuperkupát, amit 2012 júliusában aztán másodszor is megnyertek.

A 2014-2015-ös pontvadászatban végig kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtva története során másodszor is bajnok lett a Videoton FC, a Magyar Kupában pedig a döntőig meneteltek. 2016-ban a 2. helyen végzett a gárda, s ezt megismételték 2017-ben is.

A klub története harmadik bajnoki címét a 2017-2018-as bajnokságban szerezte meg. Ismét változott a neve, 2018. július 1-től MOL Vidi FC-nek hívták a klubot.

A 2018-2019-es bajnokságban a 2. helyen zárták a Fejér megyeiek, a Magyar Kupát azonban történetünk során másodszor is megnyerték.

A 2019-2020-as, a koronavírus járvány miatt félbeszakított, majd újra indított bajnokságban a Ferencváros mögött ismét a 2. helyet szerezték meg az immár MOL Fehérvár FC néven szereplő piros-kékek.

A 2020-2021-es pontvadászatban a a szomszédvár Puskás Akadémia megelőzte őket, így a fehérváriak csak a dobogó harmadik fokára állhattak. A Magyar Kupát sem sikerült megszerezniük, a döntőben vereséget szenvedtek az Újpest FC-től.

A legutóbbi bajnokságban a MOL Fehérvár FC a 10. helyen végzett, két ponttal előzte meg a kieső Budapest Honvédot.

Az idei szezonban változott az együttes neve, a  névadó szponzor távozott, így a MOL előtag már nem szerepel a székesfehérváriak megnevezésében.