HÍREK
Ezen a napon hunyt el Szüsz Hugó, sikeres labdarúgó, kiváló edző és elismert nemzetközi játékvezető
2019-04-20

Szüsz Hugó (Szlovákia, Trencsén vármegye, ma Zsolnai kerület, Bobrovnik, 1883. január 30 – Szlovákia, Garany, 1944. április 20.) labdarúgó, edző, nemzetközi játékvezető, sportvezető.
Nyolcan voltak testvérek, hat fiú és két lány. A hat fiú közül öten ifjú korukban futball meccseken bíráskodtak.
Szüsz Hugó a VII. kerületi Magyar Királyi Állami Gimnáziumban érettségizett, majd a Budapesti Királyi Magyar Tudomány-Egyetemen (ma ELTE) folytatott felsőfokú tanulmányokat. Már gimnáziumi évei alatt megismerkedett a futball alapjaival, így amikor 1899. november 12-én részt vett a MÚE első hivatalos mérkőzésén, vezéregyéniségnek bizonyult. Öt évig játszott az Úszóknál, és volt olyan időszak (1901), amikor – mint egyetemista – a BEAC-ban is szerepelt párhuzamosan. 1904 és 1907 között a 33 FC futballistája volt.
1907 májusában belépett az MTK-ba.
A játékot viszonylag korán befejezte, figyelme az edzői és játékvezetői tevékenység felé irányult.
1907-től (24 évesen!) 1911-ig volt az MTK edzője. Ezen időszak alatt bajnoki címet (1908) és Magyar Kupát (1910) nyert a kék-fehérekkel. A világháború kitöréséig állandó intéző a klubnál, ami annyit jelentett, hogy gentleman trénere volt az MTK-nak – csak akkor lépett hátrébb, amikor Brüll Alfréd elnök profi edzőt szerződtetett a szigetországból.
Megjárta az első világháborút – őfelsége a Signum Laudisszal tüntette ki – s amikor 1918 novemberében „keserves szenvedések után hazaérkezett az olasz frontról”, édesapja már nem élt, így neki kellett továbbvinnie a család fuvarosüzletét. Foglalkozott még értékpapír-kereskedelemmel és az egyik versenylóistálló menedzselésével is, és ki tudja még, mivel.
Az MTK-t a háború után is segítette, ismét intézőként,
Az edzői siker után játékvezetői munkájára koncentrált. 74 NB I-es mérkőzést vezetett, számtalan alkalommal volt partjelző. 1919 és 1927 között FIFA bíró. Az MLSZ JB küldésére a magyar labdarúgó válogatottnak három mérkőzést is vezetett, ebből kettő Magyarország–Ausztria találkozó volt (az 1910-es, 1920-as években barátságos találkozókon ez még megengedett volt). Ha nem fejezi be a játékvezetést, biztosan ott lett volna 1930-ban az első világbajnokságon Uruguay-ban.
1932-ben az MLSZ Játékvezetői Testülete örökös tiszteletbeli tagnak választotta!
Élete tragikus véget ért. A második világháború idején a kassai körzet tőketerebesi járásában, a garanyi internáló táborban 61 éves korában 1944. április 20-án, máig nem tisztázott körülmények között halt meg. Itt temették el, a sír pontos helye nem ismert.
(A korábbi anyagot Hegyi Tamás újságíró Nemzeti Sportban megjelent cikke alapján egészítettük ki.)
Kapcsolódó cikkek

következő Mérkőzés

MTK BUDAPEST

SZENTLŐRINC SE
MTK Budapest hírlevél
Ne maradjon le egy eseményről sem! Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:














