HÍREK

Békéscsabára látogatunk a hétközi fordulóban - Bemutatjuk szerdai ellenfelünket

2022-08-17

Békéscsabára látogatunk a hétközi fordulóban - Bemutatjuk szerdai ellenfelünket

A Merkantil Bank Liga 4. fordulójában csapatunk a Békéscsaba 1912 Előre otthonában lép pályára szerdán 19 órakor.

Jelen:

Szurkolói információk ITT!

A Békéscsaba 1912 Előre 2016 tavaszán búcsúzott az OTP Bank Ligától, azóta a másodosztályban szerepel. 2017-ben az 5., 2018-ban a 3., 2019-ben a 6. helyen végeztek, 2020-ban a koronavírus-járvány miatt félbeszakított szezonban a 15. helyen álltak. 2021-ben és 2022-ben is a 15. pozícióban zárták a pontvadászatot, előbb 11, majd 4 ponttal kerülték el a kiesést.

Aktuális ellenfelünk a PMFC otthonában 1-0-ra elveszített idegenbeli szezonnyitó után 6-1-re nyert az újonc Kolorcity Kazincbarcika SC ellen hazai pályán, míg hétvégén a tavaly még élvonalbeli Gyirmót FC Győr otthonából hozta el a három pontot (1-0).

A békéscsabaiak eddigi egyetlen hazai mérkőzésének összefoglalója:

A nyári átigazolási időszakban eddig öt játékos érkezett a Békés megyei gárdához: Bukrán Erik, Fülöp István, Talpalló Norbert, Fazekas Lóránt és kölcsönbe Hamed Yasin.

Távozott a klubtól Farkas Botond, Gránicz Patrik, Király Patrik, Pantovics Nikola, Szabó Péter, Tóth Dániel, Tóth Péter, valamint Winter Dániel, aki klubunk kölcsönjátékosaként szerepelt Békéscsabán, majd nyáron a BFC Siófok gárdájához szerződött.

A gárda vezetőedzője Brlázs István Gábor, aki a tavalyi szezon nagy részében a klub második csapatát irányította, majd Schindler Szabolcs vezetőedző távozását követően 2022. április 19-én vette át a csapat vezetését.

Csapatunk a Békéscsabával mérkőzött az NB I-ben és az NB II-ben is:

A Békéscsabával klubunk az élvonalban 49, míg a másodosztályban 4 alkalommal találkozott. Az NB II-ben legutóbb a 2019/2020-as szezonban mérkőzött egymással a két gárda.

A Kórház utcai stadionban fordulatos mérkőzésen 3-3-as döntetlent született, a Viharsarokban akkor jelenlegi keretünk tagjai közül Varju Benedek, Nagy Zsombor, Mezei Szabolcs, Bognár István és Kata Mihály is kezdőként lépett pályára, míg Somodi Bence, Palincsár Martin és Zuigéber Ákos kispados volt.

Eddigi utolsó mérkőzésünk 1-1-re végződött az Új Hidegkuti Nándor Stadionban 2020. február 16-án, gólunkat akkor Prosser Dániel szerezte.

A mérleg:

NB I:

49      25    10    14        77 - 49     85    (58 %)

NB II:

  4       1      3      0           7 - 4         6    (50 %)

ÖSSZESEN:

53     26   13    14          84 - 53     91    (57 %)

(a megszerzett pontoknál a ma használatos módon számoltunk).

A Békéscsaba 1912 Előre labdarúgásának múltja:

A békéscsabai futball históriája 1888 novemberében a Békés Csabai Torna Egylet alapításával kezdődött - a helyi sportkrónikák alapján. Viszont a korabeli hivatalos, belügyminisztériumi országos nyilvántartások szerint 1888-ban mindössze három egyesület alakult, az MTK, a Hódmezővásárhelyi TVE és a Mohácsi TE, s ezek között nincs a csabai klub.

Az első viharsarki egyesület az 1892-ben alakult Békési Torna Egylet (BTE) volt.

A labdarúgás Arad (1899) és Nagyvárad (1906) érintésével került Békéscsabára. 1912-ben alapították meg a Csabai Atlétikai Klubot. A Csabai AK létrehozta az első futballcsapatot is, amely 1912 májusában mutatkozott be, amikor a neves Nagyváradi Atlétikai Klub csapatát látta vendégül. Rohamosan fejlődött a futball élet a városban. Megalakították a Békéscsabai Előre Munkás Testedző Egyesületet, melynek az első szerelése citromsárga ing, fehér nadrág, fekete harisnya volt. 1919-ben egy Uhrin nevű hentesmester lila-fehér színű szerelést ajándékozott a csapatnak, ami annyira megtetszett mindenkinek, hogy ez vált a gárda  hivatalos színévé. A városban létrejött a Békéscsabai Kereskedelmi Alkalmazottak Football Egyesülete (BKAFE) is.

A Békéscsabai Előre Munkás Testedző Egyesület 1921-1922-ben jól szerepelt a területi bajnokságban, köszönhetően a hatalmas termetű kapusának, a Kispestről igazolt Amsel Ignácnak. "Náci" olyan kimagaslóan védett, hogy a Ferencváros leigazolta. Végül 10-szeres válogatottként a '30-as évek közepén kivándorolt Dél-Amerikába.

A gazdasági válság a csabai labdarúgást is elérte: 1933-ban az Előre MTE futballcsapata a felhalmozódott adósságok miatt feloszlott, az Előréből Törekvés lett, lila-fehér helyett fehér-lila színekkel.

1945 nyarán, a világháború utáni átszervezéseket követően a Törekvés az OB I Keleti csoportjába került! Ekkor több próbajátékos is megfordult Csabán, többek között a későbbi 101-szeres válogatott Bozsik József is felhúzta a fehér-lila mezt!

1946. augusztusában egyesült a Törekvés és a Rokka SC, felvéve a régi, Előre Munkás Testedző Egyesület nevet.

Az 1948-as év újabb változást hozott a klub életében, az Előre a Csabai AK és a Textiles Sport összevonásából megszületett a Békéscsabai Szakszervezetek Sport Egyesülete, kék-fehér színekkel. 1950-től Építők név alatt, továbbra is kék-fehérben szerepelt a klub, ami 1957-től Építők-Előre SK lett.

1963 januártól újra lila-fehér a klub színe, a neve pedig Békéscsabai Előre Sport Club. 1970 decemberben a Dózsa SK-t is bevonva jött létre a Békéscsabai Előre Spartacus Sport Club.

A következő jelentős évszám 1974, ekkor jutott fel a gárda az NB I-be.

Az első meccset éppen csapatunk ellen játszották a csabaiak, és 15.000 néző előtt 3-1-re nyertek.1983-ban kiestek, de a következő szezonban rögtön vissza is kerültek az első osztályba.

1988-ban megnyerték a Magyar Népköztársaság Kupát, a döntőben 3-2-re legyőzték a Bp. Honvédot. A KEK-sorozatban a második fordulóban estek ki.

1991 januárban megalakult a Békéscsabai Előre FC. A csapat kiesett az NB I-ből, de sikerült azonnal visszakerülnie. 1994-ben bronzérem, Intertotó, UEFA Kupa szereplés, majd az emlékezetes bunda botrány! Aztán 1996-ban osztályozó, 1998-ban kiesés.

Új idény, új névvel: Előre FC Békéscsaba. A 2001-2002-es szezonban  sikerült visszajutni az NB I-be, ahonnan 2005-ben esett ki a csapat.

2005 nyarán kényszerhelyzet alakult ki a békéscsabai labdarúgásban, az NB I-ből kiesett csapat nem kapott rajtengedélyt egyik bajnoki osztályban sem. Végül az NB III-as indulási joggal rendelkező Jamina SE és Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata összefogásával megalakult a Békéscsaba 1912 Előre SE.

Egy NB III-as év után másodosztálybeli esztendők következtek, majd feljutás a 2015-2016-os bajnokságban az NB I-be - ahonnan utolsó helyezettként estek ki, azóta a Nemzeti Bajnokság második vonalában játszanak.

Kapcsolódó cikkek

következő Mérkőzés

2023-04-02 00:00 Makó Város Sportcentrum

MAKÓ FC

VS

MTK BUDAPEST II

Ne maradjon le egy eseményről sem! Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Szponzorok

Prohuman