HÍREK

A Szombathelyi Haladást fogadjuk a hétközi fordulóban - Bemutatjuk csütörtöki ellenfelünket

2023-04-13

A Szombathelyi Haladást fogadjuk a hétközi fordulóban - Bemutatjuk csütörtöki ellenfelünket

A Merkantil Bank Liga 31. fordulójában a tabella második helyén álló csapatunk a hetedik szombathelyiek ellen lép pályára az Új Hidegkuti Nándor Stadionban csütörtökön 18 órakor.

Jelen:

A mérkőzésre már zajlik az online jegyértékesítés, mely IDE kattintva érhető el.

A Szombathelyi Haladás 2019 tavaszán sereghajtóként búcsúzott az NB I-től, azóta a másodosztályban szerepelnek. Az NB II-ben a koronavírus-járvány miatt félbeszakított szezonban a 17. helyen álltak 30 forduló után, majd a 11., míg legutóbb a 6. helyen végeztek.

A Vas vármegyei együttes az idei szezonban 30 fordulót követően a 7. helyen áll 41 ponttal. 11 győzelmes 8 döntetlen mellett 11 alkalommal vesztesen hagyták el a pályát. Hazai környezetben 25, míg idegenben 16 pontot szereztek.

A szombathelyiek 43 gólt szereztek az idei kiírásban, míg a kapujukat 46-szor vették be. A csapat házi góllövőlistáját Molnár Rajmund vezeti 11 találattal, őt követi Rácz Barnabás nyolccal, majd Csernik Kornél és Derekas Zoltán néggyel. Rajtuk kívül háromszor volt eredményes Lucas Simut, kétszer Csilus Tamás és Horváth Rajmund Gábor, míg egyszer Alban Taipi, Bolla Gergő, Doktorics Áron, Hursán György, Lencse László, Németh Milán, Bosnjak Predrag és Sipos Zoltán.

A Hali Németh Szabolcs irányításával kezdte a bajnokságot, akik viszont a 7. fordulót követően menesztettek. A következő mérkőzésen Mészöly Géza szakmai vezető ült a kispadon, majd érkezett a klubhoz a szlovák Michal Hipp.

Aktuális ellenfelünk legutóbb március 5-én nyert bajnoki mérkőzést a Tiszakécskei LC ellen, azóta négy találkozón két pontot szereztek. Az előző körben hazai pályán játszottak 3-3-as döntetlent a Gyirmót FC Győrrel. Idegenben a legutóbbi négy összecsapásukat elveszítették.

A Szombathelyi Haladás-Gyirmót FC Győr (3-3) mérkőzés összefoglalója:

A téli átigazolási időszakban Csonka Bonifác érkezett a klubhoz, míg az akadémiáról felkerült Mohos Barnabás és Katona István, akik már be is mutatkoztak az NB II-ben.

Távozott a klubtól Nagy Richárd, Tarján Patrik és Sipos Zoltán, míg Bartusz Dánielt, Hursán Györgyöt, Alban Taipit kölcsönadták.

Az Új Hidegkuti Nándor Stadionban csütörtökön 18 órakor kezdődő találkozót élőben közvetítjük klubunk YouTube-csatornáján.

Csapatunk a Szombathelyi Haladással az NB I-ben és az NB II-ben is mérkőzött:

Az élvonalban 112 alkalommal találkozott a két együttes, melyből 50 mérkőzés klubunk győzelmével zárult.

A két együttes utoljára Szombathelyen találkozott az NB I-ben, akkor egy viharos előéletű 90 perc után a hazaiak örülhettek 2019. április 13-án.

A másodosztályban mindössze kétszer mérkőztünk meg a Haladással, 2019. november 3-án hazai pályán Kanta József, Szatmári István és Lencse László találatával 3-0-ra diadalmaskodtunk. Ősszel Szombathelyen a vendéglátók győztek 3-2-re.

A mérleg:

NB I:

112       50      28        34       207 - 142         178     (53 %)

NB II:

    2         1        0          1           5 - 3                 3     (50 %)

Összesen:

114       51      28        35       212 - 145         181     (53 %)

- a megszerzett pontokat a ma használatos módon számoltuk.

A Szombathelyi Haladás labdarúgásának múltja:

A szombathelyi vasutasoknak már a múlt század elején megvolt a maguk Haladás Dal- és Önképzőköre, s ennek égisze alatt sportolgattak a tagok már 1919-ben. A kultúregyesület keretében alakult meg 1920-ban a sporttagozat. A sportolók hamarosan felvették a Szombathelyi Haladás Vasutas Dolgozók Sportegyesülete (SzHVDSE) nevet és klubszínül a zöld-fehéret választották. Pályájuk már akkor is a Rohonci úton volt.

A labdarúgók 1919-1920-ban a Vidéki bajnokság Nyugati kerület, Szombathelyi alosztályában kezdték meg szereplésüket, s a nyolc csapatos mezőnyben a 6. helyen végeztek. Minden találkozót 1920 tavaszán játszottak le.

1926-ban, a profizmus bevezetését követően rögtön sikerült is megnyerni a Nyugat-magyarországi Alszövetség bajnokságát. A feljutásért országos körmérkőzésekre került sor, s egészen 1936-ig nem járt sikerrel a csapat. Ám ebben az esztendőben a Diósgyőri VTK-t Győrben legyőzte a Haladás, és ezzel az NB I-be került.

Az első találkozójuk a Hungária körúton volt 1936. augusztus 23-án, s a  Nemzeti FC 5-1-re győzte le a vasiakat, akiknek az első NB I-es gólját  Gazdag Gyula szerezte. A hazai bemutatkozás sem sikerült, a Kispest FC 9-4-re nyert Szombathelyen.

Egy szezont követően búcsúzott a Haladás, ahogy a következő évtizedekben még jónéhányszor (1941, 1943, 1960, 1963, 1972, 1979, 1990, 1992, 1994, 2000, 2002, 2004, 2019).

A Budapest-központú magyar futballban évtizedekig nagy szó volt, ha valamelyik vidéki együttes jól szerepelt. A Haladás két alkalommal, 1947-1948-ban (7. hely), és 1976-1977-ben (5. hely) érte el a „vidék legjobbja” címet.

1981-1982-ben a Közép-európai Kupában (Mitropa Kupa) volt érdekelt a Haladás. Milánóban 2–0, Szombathelyen pedig 1-0 arányban maradt alul az AC Milan gárdájával szemben. 1983-ban Magyar Olimpiai Válogatott néven szerepelve a Haladás megnyerte az Indiában megrendezett Nehru Kupát. A döntőben Kína válogatottján kerekedtek felül a vasiak 2-1-re.

2002-ben az újabb kiesést követően, Bíró Péter személyében új tulajdonos érkezett a klubhoz, ám az üzletember cserben hagyta a csapatot 2004 nyarán. A Lombard tulajdonosa elvitte a gárda élvonalbeli indulási jogát Pápára. Szombathelyen a semmiből kellett néhány nap alatt előteremteni az új klub alapjait. A Pápai ELC indulási jogát megvásárolva tudott Szombathelyi Haladás néven az NB II-ben elindulni a gárda.

A szombathelyi együttes 1919-es alapítása óta a 2008-2009-es idényben érte el legjobb bajnoki eredményét egy harmadik helyezéssel, ami ráadásul Európa Liga indulást is ért. Az első párharcban a kazah Irtysh Pavlodar gárdáján sikeresen túljutott, ám a második körben a svéd IF Elfsborg már elbúcsúztatta a vasi zöld-fehéreket.

2008-as feljutása után a Haladás a 2018-2019-es pontvadászatban 11 NB I-es szezon után búcsúzott a legjobbak mezőnyétől. Így a 2019-2020-as bajnokságtól az NB II-ben, a Merkantil Bank Ligában, immár folyamatosan negyedik alkalommal küzdenek a vasiak.

Magyar Kupa-győztes még nem volt a Haladás, bár háromszor is döntőbe jutott (1975, 1993, 2002)- de mindannyiszor alulmaradt ellenfeleivel (Újpest kétszer, Ferencváros) szemben.

Kapcsolódó cikkek

következő Mérkőzés

2024-02-28 17:00 KOZÁRMISLENYI STADION

HR-RENT KOZÁRMISLENY

VS

MTK BUDAPEST

Ne maradjon le egy eseményről sem! Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Szponzorok

Prohuman