HÍREK

75 éve született Sárközi István, a tragikus sorsú olimpiai bajnok futballista

2022-10-21

75 éve született Sárközi István, a tragikus sorsú olimpiai bajnok futballista

Legendás játékosunk síremlékét megkoszorúztuk az évforduló alkalmából.

SÁRKÖZI ISTVÁN (Jászberény, 1947. október 21 - Budapest, 1992. január 31.) olimpiai bajnok labdarúgó, aki jobbszélső, és jobb oldali középpályás poszton szerepelt.

Az 1960-as évek közepén a Jászberény NB I/B-s csapatánál indult labdarúgó pályafutása. Tehetségére az Egri Dózsa játékosaként figyeltek fel, ahol 1966–1967 között játszott.                                                                        

1968-tól 1975-ig volt az MTK játékosa - az egriek három futballistát (Lakinger, Bulyovszky és Szűcs) kaptak érte.

Az 1970-1971-es szezonban ő is az edző, Palicskó Tibor ellen lázadó csoport tagja volt, amiért egy időre eltiltották. Játszott az 1968-ban Magyar Népköztársasági Kupát nyert kék-fehér csapatban, amelynek Hidegkuti Nándor volt a mestere. Az MTK-ban 161 mérkőzésen szerepelt és 23 gólt lőtt.

Az MTK Örökös Bajnoka!

1975-1977 között a Bp. Spartacusban játszott, 1977-ben a Székesfehérvári MÁV Előre játékosa lett. 1979–1980-ban az Építők SC focistája volt.                                                                                              Pályafutása során 227 NB I-es mérkőzésen (Egri Dózsa, MTK, Székesfehérvári MÁV Előre) 33 gólt szerzett.

Az 1968-as mexikóvárosi olimpián tagja volt az aranyérmes labdarúgó csapatnak. A tornán a Salvador és a Ghána elleni mérkőzéseken játszott, és egy gólt lőtt. A magyar ifjúsági válogatottban, és a liga válogatottban is többször szerepelt. Az A-válogatottban nem lépett pályára.

1982-ben a hírhedt totóbotrányba keveredett, amiért két év börtönt és három év közügyektől való eltiltást kapott.

Ő volt az egyik, akivel példát statuáltak a hatóságok, és ekkor a családja is hátat fordított neki. Más érintett játékosok megúszták enyhe büntetéssel, volt olyan is, aki külföldre igazolhatott. Szabadulása után közúti balesetet szenvedett, hosszú ideig kómában volt, az egyik lába néhány centivel rövidebb lett. Vendéglátói képesítése volt, autószerelő szakmával rendelkezett, edzői papírjai voltak, mégsem tudott egyik területen sem gyökeret ereszteni. Egy ideig a Czabán Samu téren a Volán SC pályafenntartójaként dolgozott. Később alkalmi üzletekből élt, nem volt munkahelye. „Jászberény szertelen olimpiai bajnoka” néven emlegette a sajtó.

Már három évtizede, hogy 1992. január 31-én tisztázatlan körülmények között (kiesett? kilökték? kidobták?), Rákoscsaba és Pécel között egy vasúti szerelvény kerekei alatt vesztette életét. 45 éves volt...

Szülővárosában, Jászberényben 2019. októberében emléktáblát avattak a tiszteletére. Ebből az alkalomból adományozta számára az MTK elnöksége posztomusz az MTK Örökös Bajnoka címet.

A Rákoskeresztúri Új Köztemető  65-I parcellájában (4. sor, 3. sír) nyugszik. Sírja, mint minden olimpiai bajnoké, védett, a Nemzeti Sírkert része.

Kapcsolódó cikkek

következő Mérkőzés

2024-04-28 11:00 Sándor Károly Labdarúgó Akadémia

MTK BUDAPEST II

VS

Érdi VSE

Ne maradjon le egy eseményről sem! Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Szponzorok

Prohuman