HÍREK

60 éve hunyt el Orth György - koszorút helyeztünk el a mellszobránál

2022-01-11

60 éve hunyt el Orth György - koszorút helyeztünk el a mellszobránál

Orth György, az MTK futball legendája hazalátogatásra készülődött, amikor 1962 januárjában egy végzetes szívroham elszólította a földi küzdőtérről. Sírja Portugáliában, Portóban van. Emlékét az Új Hidegkuti Nándor Stadion VIP-termében mellszobor, egykori középiskolája falán Budapesten, a 8. kerületi Vas utcában emléktábla őrzi. Az évforduló alkalmából klubunk megkoszorúzta Orth mellszobrát, de a Baráti Kör is koszorúzott.

Orth (Faludy) György (Budapest, 1901. április 30. – Porto, 1962. január 11.) kora egyik legkiválóbb magyar labdarúgója, aki később külföldön tevékenykedett neves labdarúgóedzőként.

A Vasas ifjúsági csapatában kezdte a labdarúgást, majd 1917-ben klubunk középcsatára lett, s 1928-ig erősítette az MTK-t, és a Hungária FC-t. Miután 1925 őszén Bécsben súlyosan megsérült, csak az 1926–27. évi profi-bajnokságban játszott ismét a Hungária FC csapatában. Kék-fehér színekben 1917-1925 között 8 bajnoki aranyat nyert és háromszor volt gólkirály (1919–20 / 28 gól, 1920–21 / 21 gól, 1921–22 / 26 gól). 1923-ban a csapattal a Magyar Kupát is megszerezte.

Klubunkban 167 bajnoki mérkőzésen 138 gólt lőtt. 1918-ban az év labdarúgójává választották. Az MTK örökös bajnoka.
A válogatottban 16 éves és 188 napos korában mutatkozott be. Csak három olyan játékos van (Horváth József - BTC, Bíró Gyula - MTK, Holits Ödön - MTK), akik nála is fiatalabbak voltak, amikor először szerepeltek a nemzeti tizenegyben. Orth 1917 és 1927 között 32 alkalommal játszott a címeres mezben és 13 gólt szerzett. Tagja volt az 1924. évi nyári olimpiai játékokon szereplő csapatnak.

Aktív labdarúgó-pályafutása befejezése után Olaszországban, Németországban, Franciaországban, Mexikóban, Chilében, Argentínában, Peruban, Kolumbiában és Portugáliában számtalan csapatnál, közte világhírű együtteseknél - mint a Boca Juniors, a Sporting Lisszabon, az FC Porto - volt edző.

A chilei labdarúgó-válogatottnak három alkalommal, 1930-1932, 1942-1944 és 1948-1949 között volt szövetségi kapitánya. Az első labdarúgó-világbajnokságon (Uruguay, 1930) 5. helyet elérő Chile szakmai irányítója. 1945 - 1947 között Mexikó, 1955-től 1956-ig Kolumbia, majd Peru (1956-1960) szövetségi kapitánya volt. A Copa America-sorozaton kétszer is 4. helyezést ért el a peruiakkal.

Egy érdekesség, amire azt szokták mondani, kicsi a világ. Orth az 1960-as római olimpián a perui válogatott szövetségi kapitánya volt. A csoportmérkőzések során a későbbi bronzérmes magyar csapattal is játszottak (6-2) a dél-amerikaiak. A mieink kispadján az a Volentik Béla ült, aki egyetlen válogatottsága során 1927-ben a jugoszlávok ellen (3-0) együtt játszott a magyar nemzeti együttesben Orth Györggyel.

Kitűnő fizikai adottságai kifogástalan technikai felkészültséggel, magas fokú játékintelligenciával és taktikai érzékkel párosultak. Kiismerhetetlenül cselezett, okosan hozta játékba társait, ő maga fejjel és lábbal egyaránt veszélyes volt a kapura. Már jóval 180 centiméteren felüli, arányos termetével kimagaslott társai közül. Tökéletes technikai képzettséggel rendelkezett, fejjel és lábbal egyaránt, ami olyan magasfokú játékintelligenciával, hadvezéri irányítóképességgel, korát megelőző taktikai érzékkel és fegyvertárral párosult, amely az európai labdarúgás egyik legkiválóbb egyéniségévé avatta.

Sokoldalúsága is szinte páratlan. Kapustól balszélsőig talán minden helyen játszott - válogatott színvonalon. (Szereplése a legjobb tizenegyben így oszlik meg: középcsatár 19, középfedezet 5, jobbösszekötő 3, jobbfedezet 2, balfedezet 1 mérkőzésen volt.) A sérült Zsák helyett a kapuba is többször beugrott, sikerrel. Zseniális taktikusnak bizonyult. A legváratlanabb pillanatokban, a másodperc tört része alatt kedvező helyzetet tudott teremteni saját maga vagy társai számára. Ellenállhatatlanul cselezett, nagy erővel és pontosan lőtt, illetve fejelt. Vasárnaponként sok ezer ember csak azért járt mérkőzésre, hogy az ő játékában gyönyörködhessen.

Orth György, az MTK futball legendája hazalátogatásra készülődött, amikor 1962 januárjában egy végzetes szívroham elszólította a földi küzdőtérről. Sírja Portugáliában, Portóban van.

Emlékét az Új Hidegkuti Nándor Stadion VIP-termében mellszobor, egykori középiskolája falán Budapesten, a 8. kerületi Vas utcában emléktábla őrzi. Az évforduló alkalmából klubunk megkoszorúzta György Orth mellszobrát.

A Vas utcánál a Széchenyi István Kereskedelmi Technikumban (VIII. ker., Vas u. 9-11.) kedden délután koszorúzták meg Orth György emléktábláját - ide, pontosabban ennek az iskolának jogelődjébe járt 1915-1918 között Orth. Az eseményen jelen volt az MLSZ és az MTK Baráti Kör is. Ez egyesület nevében  Pandzarisz Sándor és Bodrogi Tamás helyezték el koszorút az emléktábláknál. Részt vett a koszorúzáson Mándi Benedek és Solymosi Imre is, akiknek nagypapái, Mándi Gyula és Schlosser Imre az MTK-ban és a válogatottban is csapattársai voltak Orth Györgynek. Érdekesség, hogy ugyanebbe az intézménybe járt Mándi Gyula is, neki is van emléktáblája, éppen Orth Györgyé mellett. 

 

Kapcsolódó cikkek

következő Mérkőzés

2022-01-19 11:00 BVSC Zugló FC Labdarúgó Sporttelep

BVSC-ZUGLÓ

VS

MTK BUDAPEST II.

Ne maradjon le egy eseményről sem! Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Szponzorok

Prohuman