HÍREK

32 éve hunyt el Lantos Mihály, az Aranycsapat legendás balhátvédje

2021-12-31

32 éve hunyt el Lantos Mihály, az Aranycsapat legendás balhátvédje

Lantos (Lendenmayer) Mihály (Budapest, 1928. szeptember 29. – Budapest, 1989. december 31.) olimpiai bajnok és világbajnoki ezüstérmes labdarúgó, edző, az Aranycsapat kiemelkedő hátvédje, 53 válogatott mérkőzésen játszott, öt gólt rúgott.

Lantos már 12 évesen igazolt játékos volt. A MÁVAG SK, a BVSC, a MÁV Konzum Előre, a Budapesti Vasutas Előre, a Budapesti Vasas Előre SC együtteseiben futballozott - csapatunkhoz 1947-ben igazolt. 

Az MTK, a Textiles, a Bástya, és aVörös Lobogó gárdáiban (mikor, hogy hívták a csapatot), 1947 és 1961 között 290 mérkőzést játszott, és balhátvéd létére 38 gólt szerzett. Pályára lépett 1953-ban a londoni 6-3-as magyar - angol találkozón, az "évszázad mérkőzésén", s annak budapesti visszavágóján (7-1) is. Tagja volt az 1952-ben Helsinkiben olimpiai bajnok, az 1953-ban Európa Kupa győztes csapatnak és játszott az 1954-es berni világbajnoki döntőben is. Klubunkkal háromszor nyert magyar bajnoki címet (1951, 1953, 1957-1958), egyszer Magyar Népköztársasági Kupát (1952), és egyszer KK-t, Közép-európai Kupát (1955).

Az Aranycsapat játékosa remek testi felépítésű, kétlábas, kitűnően rúgó és fejelő hátvéd volt. Pompásan helyezkedett és hosszú átadásokkal gyakran indított veszélyes ellentámadásokat. Lehetőleg megelőző szereléseket alkalmazott. Jól időzített keresztezéseivel gyakran segítette ki társait is. Mozgékonysága és gyorsasága nem volt kifogástalan, emiatt ritkán vállalkozott előretörésekre. Nagy lövőerejét eredményes szabadrúgásaival bizonyította be. Remek rúgótechnikáját minősíti, hogy Puskásék a szabadrúgások és tizenegyesek jó részét neki engedték át. Minden mérkőzésen helyt állt, ez megbízhatóságát, jó átlagteljesítményét dicséri.

2010-ben a FourFourTwo labdarúgó-magazin minden idők legjobb magyar labdarúgói között a 48. helyre sorolta.

A Kőbányai Porcelán csapatánál kezdett edzősködni 1963-ban, majd egykori mestere, Bukovi Márton segédedzője lett a görög Olimpiakosz Pireusznál. Hét évet töltött a Komlói Bányásznál, kettőt a Nagykanizsai Olajbányásznál, hármat Székesfehérvárott a Videotonnál, végül Zalaegerszegen, 1981-ben a ZTE-ben fejezte be edzői karrierjét, melynek során 272 NB I-es találkozón ült a kispadon.

Unokája, Ködmön Kinga is labdarúgó, napjainkban a Szepetnek SE játékosa.

Lantos sírja Budapesten az Újköztemető 39-es parcellájában van - a síremlék védett, a Nemzeti Sírkert része. Emlékére klubunk a Csömöri úti sporttelepet 2009. májusában Lantos Mihály Sporttelepnek, majd a felújítások után 2019. decemberében Lantos Mihály Sportközpontnak nevezte el.

Kapcsolódó cikkek

következő Mérkőzés

2024-06-26 10:00 SÁNDOR KÁROLY LABDARÚGÓ AKADÉMIA

MTK BUDAPEST

VS

IVÁNCSA KSE

Ne maradjon le egy eseményről sem! Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Szponzorok

Prohuman